ads
10.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 2.DÖNEM 1.YAZILI SORULARI,
10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2.Dönem 1.Yazılı Soruları ve Cevapları 2017-2018, YAZILI SORULARI, 10.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 2.DÖNEM 1.YAZILI SORULARI,


onedebiyat.net 'in değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Derskonum.com ailesi  olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2.Dönem 1.Yazılı Soruları Klasik  üzerine bir paylaşım yapacağız. 


Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

destek olmak için lütfen LİNK paylaşınız

Hazırlayan: MUSTAFA ŞAHİN


onedebiyat.net ANADOLU LİSESİ .................EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 10. SINIFLAR
TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERSİ 2. DÖNEM 1. YAZILI SINAVI SORULARI


B GRUBU 

Elif kaşlarını çatar, 
Gamzesi sineme batar. 
Ak elleri kalem tutar, 
Yazar Elif Elif deyi”     
 
                                 Karacaoğlan

1. Yukarıdaki şiirin ölçüsünü, redifini, kafiyesini, kafiye şemasını, nazım birimini bulunuz. (15p)2. Aşağıdaki boşlukları uygun kavramlarla doldurunuz. (10p)

Roman türü Türk edebiyatına ……………………. Dönemi’nde girmiştir.

Şemsettin Sami’nin yazdığı …………………………………………………… ilk yerli roman olarak kabul edilir.

Bir olay ya da durumu tespit etmek amacıyla düzenlenen ve ilgililerin imzasını taşıyan belgeye ………………. denir.

Servet-i Fünun Dönemi romanlarında ………………………………. akımı etkilidir.3. “… O bugün bir şeyi, bir büyük olayı bekliyordu; bu vakayı, odasında, yarı giyinmiş, yatağının kenarında vaat edilmiş bir şey beklercesine beklemiş idi. Beşir bitirdikten sonra, bütün kuvvetleri birden sönerek oraya, Nihal’in yatağının kenarına çöktü ve iki eliyle yüzünü kapayarak hüngür hüngür ağlamaya başladı.”

a. Yukarıdaki metni oluşturan “yer, zaman ve kişileri” tespit ediniz. (5p)Yer:                                                   Zaman:                                                          Kişiler:b. Yukarıdaki metinde anlatıcının bakış açısı (tanrısal, gözlemci, kahraman) nedir? (5p)4. Aşağıdaki cümleleri ögelerine ayırınız. (10p)

    El sürmediği yastık örtüsünü el işi bohçasından çıkardı.

   

    Eve girdiklerinde -saat on civarında- televizyonlarının çalındığını fark ettiler.5. Aşağıdaki cümlelerde bulunan zarfların altını çizerek çeşidini yazınız. (10p)

    Onu sabaha doğru ziyaret edebiliriz.

    Filmin bitmesine ne kadar kaldı?

6.  İslamiyet öncesi Türk destanlarından Uygur Devleti’ne ait olanları yazınız. (10p)7. “Halide Edip           Adıvar            ve Yakup Kadri           Karaosmanoğlu, daha           önceden eserler          verip şöhret kazanmış          olmalarına rağmen yeni bir    teknik, ifade hatta dil değişikliğiyle Millî Mücadele’yi            anlatan            hikâyeler yazarlar. Her          ikisi de yazdıkları hikâyeleri sıkça gerçek olay          ve kişilerle süsleyerek hatıra ve    gezi türüyle iç içe bir yapı oluştururlar.”

Yukarıdaki metinde geçen edat ve bağlaçların altını çiziniz. (15p)8. Okulunuzdan “öğrenci belgesi” almak istediğinize dair bir dilekçe örneği yazınız. (20p)BAŞARILAR

                                                                                                            Türk Dili ve Edebiyatı Zümresi


Post a Comment

Daha yeni Daha eski

Subscribe Us

INNER POST ADS