ads

 İslami Dönem Türk edebiyatının divan ve halk edebiyatı olarak iki ana koldan devam etmesinin nedeni


 İslami Dönem Türk edebiyatının divan ve halk edebiyatı olarak iki ana koldan devam etmesinin nedeni, SORU CEVAP,


onedebiyat.net değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevepları,konu anlatımı,pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için İslami Dönem Türk edebiyatının divan ve halk edebiyatı olarak iki ana koldan devam etmesinin nedeni üzerine bir paylaşım yazacağız. 


Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

onedebiyat--- on numara   edebiyat

destek olmak için lütfen paylaşınız

İslami Dönem Türk edebiyatının divan ve halk edebiyatı olarak iki ana koldan devam etmesinin nedeni


En belirgin nedeni sanatçılar ile halk arasındaki kültür seviyesi farkıdır.. Divan edebiyatı, kültürlü-eğitimli-dönemin diliyle Arapça-Farsça gibi yabancı dillerini bilen sanatçıların ortaya koyduğu bir edebiyattır. Bu yüzden sanatın amaç olduğu ve en üst perdeden şiirlerin yazıldığı bir edebiyattır. Hatta bu yüzden Yüksek Zümre edebiyatı da denmiştir.

Halk edebiyatı ise adı üstünde halkın edebiyatıdır. Halk konuştuğu -anladığı -bildiği dil olan sade yalın arı Türkçe ile ürünleri ortaya koyar.. Halk yaşadığı somut dünyayı anlatır. Halk günlük olayların etkisinde ve içindedir. Bu yüzden halk edebiyatı halk seviyesinde bir edebiyattır. 

Kısaca temel neden sanat anlayışı farkı ve ürünü ortaya koyan kişilerin kültürel seviye farkıdır...İslami Dönem Türk edebiyatının divan ve halk edebiyatı olarak iki ana koldan devam etmesinin nedeni


Post a Comment

Daha yeni Daha eski

Subscribe Us

INNER POST ADS