ads

       10.Sınıf Türk  Dili ve Edebiyatı Biryay Yayınları Kitap Cevapları


10.Sınıf Türk  Dili ve Edebiyatı Biryay Yayınları Kitap Cevapları,2020 2021 10.Sınıf Türk  Dili ve Edebiyatı Kitap Cevapları,Kitap Cevapları,onedebiyat.net değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 2020 2021   10.Sınıf Türk  Dili ve Edebiyatı Biryay Yayınları Kitap Cevapları Sayfa 141 üzerine bir paylaşım yazacağız. 
CEVAPLAR AŞAĞIDA
Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

onedebiyat--- on numara   edebiyat

destek olmak için lütfen paylaşınız  10.Sınıf Türk  Dili ve Edebiyatı Biryay Yayınları Kitap Cevapları Sayfa 141

.
.

1. Aşağıda verilen metindeki sıfat tamlamalarını bularak altını çiziniz.

  • Cevap:

Bu kez Feridun Acemî adlı biri meydana girdi. Süleyman’a gürzüyle saldırdı. Kalkan, Süleyman’ın elinde parçalandı ve atından yere düştü. Süleyman’ın kardeşleri Evhad ve Musa hamle kıldılar, Süleyman’ı kurtardılar. Sait oğlu Ali hamle kıldı; Feridun, Ali’ye kılıçla vurdu. Ali kılıcıyla savdı. Kılıcını kırdı. Lâin geçmek istediğinde Ali öyle bir vurdu ki… Müslümanlar “Aferin!” dediler. Daha sonra yedi kâfir tepelendi. Kâfirler tarafından figan koptu.

2. Aşağıdaki metinde ayraçla boş bırakılan yerlere uygun noktalama işaretlerini getiriniz.

  • Cevap:

Servili medresesini bilir misiniz(?) Şimdi orası fakir talebe yurdudur(.) Eskiden de fakir talebeler barınağı idi(.) Eskiden()

()Eskiden() ne demektir Allah aşkınıza(?) Ve eskiyi bırakmak(,) eskiden kurtulmak mümkün müdür(?) Bunun bir yolu varsa bana da öğretiverin(,) sevaptır(.) Dün(,) bunca yıl sonra(,) oraya gittiğim zaman(,) üstümdeki elbiseleri satsalar medreseye bir ay içinde giren paranın tümünden fazla ederdi(.) Ayrıca para çantamda yüzlerce lira vardı(.) Yüzlerce lira para çantamda(,) binlercesi bankadaki hesabımda(,) bir o kadarı da malımda mülkümde()

Fakat bunların hepsi sizin olsun da siz bana Rahmi’yi unutturun(,) şu mağarada geçen yıllarımı unutturun(,) bana insanlığımı verin(.) Bunu yapabiliyor musunuz(,) elinizden gelir mi bu(?)
Tarık Buğra, Hikâyeler

3. Aşağıdaki metinde noktalama ve yazım yanlışlarını bulunuz.

Keloğlan, henüz yedi yaşında iken, ekmeğini elinin emeğiyle kazanmağa başladı. Hamallık, kahveci yamaklığı, aşçı çıraklığı, ayak satıcılığı gibi bir çok işlere girdi. Eline pek az para geçebiliyordu. Oniki yaşına kadar türlü sıkıntılar içinde yaşadı. Bu yaşa girince, kendi nefsine güvenen tam bir erkek oldu. Artık büyük işlere girmek, şan kazanmak, büyük bir adam olmak istiyordu. Keloğlan, arasıra şiir söylemeğe de yeltenir, yanık koşmalardüzerdi.
Ziya Gökalp, Altın Işık

  • Cevap: Metnin doğru yazılışı aşağıya yazılmıştır.

Keloğlan, henüz yedi yaşında iken ekmeğini elinin emeğiyle kazanmağa başladı. Hamallık, kahveci yamaklığı, aşçı çıraklığı, ayak satıcılığı gibi bir çok işlere girdi. Eline pek az para geçebiliyordu. On iki yaşına kadar türlü sıkıntılar içinde yaşadı. Bu yaşa girince, kendi nefsine güvenen tam bir erkek oldu. Artık büyük işlere girmek, şan kazanmak, büyük bir adam olmak istiyordu. Keloğlan, ara sıra şiir söylemeğe de yeltenir, yanık koşmalar düzerdi.
Ziya Gökalp, Altın Işık
.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski

Subscribe Us

INNER POST ADS