ads

          10.Sınıf Türk  Dili ve Edebiyatı Biryay Yayınları Kitap Cevapları


10.Sınıf Türk  Dili ve Edebiyatı Biryay Yayınları Kitap Cevapları,2020 2021 10.Sınıf Türk  Dili ve Edebiyatı Kitap Cevapları, Kitap Cevapları,onedebiyat.net değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 2020 2021   10.Sınıf Türk  Dili ve Edebiyatı Biryay Yayınları Kitap Cevapları Sayfa 174 üzerine bir paylaşım yazacağız. 
CEVAPLAR AŞAĞIDA
Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

onedebiyat--- on numara   edebiyat

destek olmak için lütfen paylaşınız  10.Sınıf Türk  Dili ve Edebiyatı Biryay Yayınları Kitap Cevapları Sayfa 174

.
..
1. Aşağıdaki cümleleri anlamlarına göre (olumlu-olumsuz-soru) değerlendiriniz. 
Cevap: 
 • Evvela, hareket esnasında, o koşuşturma içinde hiçbir şey hissetmedi. (olumsuz cümle) 
• Sanki bir siyah inci yağmuru!…” (ünlem cümlesi) 
• O artık ölmüş bir çocuğun boş ve soğuk gömleğinden başka bir şey miydi? (soru cümlesi) 
• Biraz hayatın parasal yönünü düşünmüş, bu toprak parçasının üstünde bir şiir bulutuna sarınarak uçmak için çalışmamış olsaydı bu gün bu kadar mağlup olmayacaktı. (olumlu cümle)


 2. Aşağıda verilen cümlelerde virgül hangi görevde kullanılmıştır? Açıklayınız. O vakit vapurun kenarına, tahta kanepenin üzerine oturdu, dirseğini dayadı, başını avucunun içine koydu, akşamın serin bir rüzgârı ile saçları uçuşarak gözlerinin önünde hazırlanan geceye bakmaya başladı. 
Cevap: Bu cümlelerde sıralı cümleleri birbirinden ayırmak için virgül kullanılmıştır. 3. Aşağıda verilen metinde üç nokta (…) hangi görevde kullanılmıştır? Ah bu denizin karanlıklarında saklanan gerçekler, asıl gerçek… Bir karar hamlesi, yalnız küçük bir hareket, oraya gidebilirdi. Oraya gitmek, bu siyahlığın içine bir daha çıkılamaz, dönülemez derinliklere gitmek…
 Cevap: Anlatım olarak tamamlanmamış cümlelerin sonunda kullanılmıştır. 

4. Aşağıda verilen cümleleri yapı bakımından inceleyiniz. 
Cevap: 
• Ahmet Cemil şimdi bu zayıf vücudu kollarıyla sıkıyor, onu alıp götürmek, isteyenden koparıp kurtarmak istiyordu. (Sıralı cümle) 
• O vakit titreyerek ayağa kalktı. (Birleşik cümle) 
• Sofranın çevresinde yedi kişi idiler. (Bağlı cümle) 
• Darülfünun’da Batı edebiyatı ve estetik dersleri verdi. (Basit cümle) 
.   10.Sınıf Türk  Dili ve Edebiyatı Biryay Yayınları Kitap Cevapları

Post a Comment

Daha yeni Daha eski

Subscribe Us

INNER POST ADS