ads

    11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları GEZEGEN YAYINLARI 2021 2022

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları GEZEGEN YAYINLARI, 11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları, Kitap Cevapları, 11. Sınıf Gezegen Yayınları Edebiyat Kitap Cevapları,

11-sinif-edebiyat-kitap-cevaplari-gezegen-yayinlari-sayfa-

ONEDEBİYAT.NET ' in değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevepları,konu anlatımı,pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 11. Sınıf GEZEGEN YAYINLARI Edebiyat Kitap Cevapları  üzerine bir paylaşım yazacağız.  


Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

on edebiyaton numara edebiyat

destek olmak için lütfen paylaşınız


11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları GEZEGEN YAYINLARI Sayfa 

DİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ.
.11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları GEZEGEN YAYINLARI Sayfa 93
.
.

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 93 Cevapları Gezegen Yayıncılık

“Hâlbuki şâir ne bir hakîkat habercisi, ne bir belâgatli insan, ne de bir kanun yapıcıdır. Şâirin lisânı; ‘nesir’ gibi anlaşılmak için değil fakat duyulmak üzere vücûd bulmuş, mûsikî ile söz arasında, sözden ziyâde mûsikîye yakın, ortaklaşa bir dildir.

‘Mânâ’ araştırmak için şiiri deşmek, terennümü yaz gecelerinin yıldızlarını ürperten zavallı bir kuşu eti için öldürmekten farklı olmasa gerek. Et zerresi, susturulan o sihirli sesi telâfîye kâfi midir?”
(Ahmet Hasım, Şiirler, Hazırlayan: Kenan Akyuz)

9. Metin sizin hayalinizde nasıl bir tablo canlandırdı? Bu tabloya hâkim olan renkler nelerdir?

  • Cevap: Bu tabloya hakim olan renkler kahverengi sarı ve tunç rengidir. Çünkü şair akşamın batışına veya sonbaharın gelişine benzer bir tablo uyandırır. Böyle bir tablonun da renkleri bu şekilde olur.

10. Empresyonizm (izlenimcilik) 20. yüzyıl başlarında Fransa’da doğmuş bir sanat akımıdır. Birçok bakımdan sembolizmin devamı niteliğindedir. Yaşanan ya da gözlemlenen gerçeği değil, gerçeğin uyandırdığı izlenimleri yansıtmayı amaç edinir. Metni empresyonist akımının etkileri açısından değerlendiriniz. 

  • Cevap: “Merdiven” şiirinde baştan sona kadar (hemen hemen bütün sözcüklerde) imge değeri var­dır. Şiirdeki sözcükler, gerçek anlamı dışında başka kavramları çağrıştıracak biçimde kul­lanılmıştır. Şiirin tamamında akşam vakti resmedilmiştir. Şiirde bir renk cümbüşü vardır. Şiirin başın­dan sonuna kadar tek renk kızıllıktır. Bütün sözler bu kızıllığı vermektedir. Kızıllığın kayna­ğı ise “güneş’tir. Hayat kaynağı olan güneş batarken tabiattaki bütün varlıklara kızıl rengi­ni veriyor. Güneşin doğmasıyla hayat bulan varlıkların, batmasıyla hayatları sona eriyor.
.
.Post a Comment

Daha yeni Daha eski

Subscribe Us

INNER POST ADS