ads

 10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Düşler Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları 2022 2023,10.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Düşler Yayıncılık 2022 2023, 10.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,
onedebiyat.net'in değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Düşler Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları 2022 2023 üzerine bir paylaşım yazacağız. 


KİTABIN PDF si İÇİN TIKLAA

CEVAPLAR AŞAĞIDA


Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

destek olmak için lütfen  LİNK paylaşınız10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Düşler Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları 2022 2023

.
.

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Düşler Yayınları Sayfa 122

Metin ve Türle İlgili Açıklamalar

Bir yazar tarafından yazılmış destanlara yapma (yapay) destan denir. Yazarı belli olan bu tür destanlar, yakın zamanlarda oluşturulduğu için olağanüstü kimi öğelere pek rastlanmaz. Dünya edebiyatındaki önemli yapma destanlar şunlardır:

Yapma bir destan olan okuduğunuz metin, Nâzım Hikmet’in, Kurtuluş Savaşı’nı anlattığı “Kuvâyı Milliye” adlı eserinden alınmıştır. Nâzım Hikmet bu destanda Türk toplumunu derinden etkileyen Kurtuluş Savaşı’nı konu almıştır.

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Metinde kahramanları bir araya getiren olayları belirleyerek metnin olay örgüsünü çıkarınız.

  • Cevap: Düşman ordusunun yürümeye başlaması, Uşak-Nazilli gibi yerlerin düşman eline geçmesi, Anadolu’nun başlayan işgale karşı bir olması, toplanması gibi olaylar kahramanları aynı çatı altında toplamıştır.

2. Metindeki olayların geçtiği mekân ve zamanın tarihsel gerçeklik içindeki yeri nedir?

  • Cevap: Metinde yer alan olaylar gerçek yaşamdan alınmıştır. Gerçekten de Anadolu’da verilen direniş mücadelesi, işgale karşı koyma şiirde de karşılığını bulur. Zaman da olaylardan hareketle görüleceği üzere Kurtuluş Savaşı yıllarıdır. Özetle zaman ve mekan gerçekten esinlenerek kurgulanmıştır

3. Metnin hangi özellikleri, onun yapma destan olduğunu göstermektedir? Metinden örnekler vererek açıklayınız.

  • Cevap: Metnin bilinen bir şair tarafından yazılması yani yazarının belli olması, yakın tarihte bir milletin başına gelen önemli bir olayı işlemesi gibi özellikleri nedeniyle yapma destandır.

4. Okuduğunuz metin dışında Türk edebiyatında başka yapma destanlar da vardır. Bu destanların başlıcaları şunlardır:

  • Cevap:

Üç Şehitler Destanı → Fazıl Hüsnü Dağlarca

Çanakkale Destanı → Fazıl Hüsnü Dağlarca

Sakarya Meydan Savaşı → Ceyhun Atuf Kansu

Kuvâyı Milliye → Nâzım Hikmet

Atatürk Kurtuluş Savaşı’nda → Cahit Külebi

Çanakkale Şehitleri Mehmet → Âkif Ersoy

Genç Osman Destanı → Kayıkçı Kul Mustafa

Tarih-i Âl-i Selçuk → Yazıcıoğlu Ali

....

Post a Comment

Daha yeni Daha eski

Subscribe Us

INNER POST ADS