ads

Arzuhâlci deyince ne anlıyorsunuz, Arzuhâlci deyince ne anlıyorsunuz? Tartışınız, ARZUHALCİ NEDİR, ARZUHALCİ NE DEMEK, ARZUHALCİ,

Arzuhâlci deyince ne anlıyorsunuz? Tartışınız.

değerli onedebiyat.net'in takipçileri bugün sizler için yeni ve özgün bir yazı daha yazdık.. Bu yazıyı mail adresimize yollanan bir soru üzerine yazıyoruz. Bu soru 10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı kitabında 148.sayfasında yayınlanmıştır.

Sorumuz: Arzuhâlci deyince ne anlıyorsunuz? Tartışınız.Belirli bir ücret karşılığında  mektup, dilekçe,belge vb. yazan ve bazı formları dolduran kimselere Arzuhalci denir.

ARZUHAL : arz-u hâl yapan kişi manasına gelmektedir ve arz-u hal ise " durumu belirtmek, içinde bulunan hali iletmek  " anlamına gelir. yani hali, durumu, vaziyeti söyleyen, bunu yazarak ileten, bildiren kişi manasına gelir. 

Arzuhalciler toplumda dilekçe yazmanın yanısıra, vatandaşın yardımcısı olmuş ve vatandaşların yerine onların resmi dairelerdeki ( bayındırlık, tapu, evlenme vs.) işlerini de takip etmişlerdir.

Arzuhalci, eskiden Belediye veya adliye gibi devlet dairelerinin yakınında, köşebaşlarında; halkın mektup, dilekçe yazmak gibi işlerini yapan kişiydi.Post a Comment

Daha yeni Daha eski

Subscribe Us

INNER POST ADS