ads2020-2021-2022 Eylül-Şubat-Haziran Dönemi 10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Sorumluluk Sınav Soruları,
SORUMLULUK SINAVLARI,10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Sorumluluk Sınavları,
eylül-şubat dönemi 10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Sorumluluk Sınav Soruları 2019 İndir

10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Sorumluluk Sınav Soruları, SORUMLULUK SINAV SORULARI, 10.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI SORUMLULUK SINAV SORULARI, SORUMLULUK SINAVLARI,ONEDEBİYAT.NET 'in değerli öğretmen-öğrenci-eğitimsever takipçileri.

Her dönem olduğu gibi yeni dönemde de yks notları,kitap cevepları, konu anlatımı, pdf ders notları ve yazılı soruları ile yine yanınızdayız..

derskonum ailesi olarak buu sayfamızda10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Sorumluluk Sınav Soruları İndir, ,, üzerine bir paylaşım yapıyoruz .

Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

paylaşarak bize destek olabilirsiniz

onedebiyat = on numara edebiyat 
sınav soruları aşağıdadır .. 
indirmek için tıkla2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ONEDEBİYAT MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 10. SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERSİ GÜZ DÖNEMİ SORUMLULUK SINAVI

SORULAR.

1.BİR AZMİN HİKÂYESİ

Çalışkan bir çiftçinin bir katırı varmış. Güngörmüş, çok yol tepmiş, inatçı, sabırlı bir katır... Özellikle bahar günleri bos çayırlarda dolaşıp otlamaya bayılırmış. Çiftçi de katırını çok severmiş. Günlerden bir gün katır yanlış bir adım atmış ve kendisini çiftçinin kuyusunun dibinde bulmuş. Allahtan ki kuyunun içindeki su fazla değilmiş. Bu sayede hayatını kurtarmış, boğulmamış. Bu güzel bahar gününde kendisini kuyunun dibinde bulan zavallı katır bir iki debelenmiş. Ama bakmış ki, buradan çıkabilmesi mümkün değil. Ne duvarı tırmanacak gücü var ne de uçup gidebilecek kanatları. Gene de bir iki hamle yapmış ama nafile. Bu kuyudan kendi gücüyle çıkış olmadığını anlamış. Başlamış yüksek sesle bağırmaya, dua etmeye, daha doğrusu kuyuya düşüp dibe vurmuş bir katır ne yaparsa öyle şeyler yapmaya.Bu canhıraş sesleri duyan çiftçi kuyunun başına gelip durumu görmüş. Koskoca katırı kuyunun dibinden nasıl çıkaracak? Çaresiz, civardaki köylüleri yardıma çağırmış. Düşünmüşler taşınmışlar, dibe vurmuş katırı çıkarmanın bir yolunu bulamamışlar. Bu arada katırın bağırış çağırışları yürekleri dağlıyormuş! Bari daha fazla acı çekmesine engel olalım demiş katırın sahibi. Bu kuyu nasıl olsa artık ise yaramaz. İyisi mi içini toprakla dolduralım, hem katırın acısına son vermiş, hem de kuyuyu kapatmış oluruz.Bunu duyan katırın dehşeti daha da artmış. Diri diri gömülmekten daha korkunç bir son olabilir mi! Derken yukardan kürek kürek tas toprak atmaya başlamışlar. Önce umudu kesip, ölmeyi kabullenmiş katır. Sonra, kafasına bir tas düşünce beyninde bir şimşek çakmış! Bir çare gelmiş aklına ve başlamış uygulamaya! Yukarıdan sırtına taş toprak yağdıkça şöyle bir silkiniyormuş. Sırtındakiler yere düşünce, sıçrayıp üzerine çıkıyormuş. Bir daha, bir daha yapıyormuş bunu. “Silkin ve sıçra, silkin ve sıçra, silkin ve sıçra” diye mırıldanıyormuş bir yandan da. Silkin ve sıçra!Yukarıdakiler onu gömmek için kürek kürek toprak atmaya devam etmişler ama bir sure sonra, bizim katır kuyunun tepesinde belirmez mi? Hala “Silkin ve sıçra ”diye mırıldanmaktaymış. Evet, dibe vurmuş katır, kuyunun dibinden silkinip sıçrayarak kurtulmuş.. Pes etmeyip caba gösterdiği için. 1.Yukarı verilen metinler ilgili aşağıda verilen soruları cevaplayınız. (15 p)

     a)Katır kendi çabasıyla kuyudan çıkamayacağını anlayınca ne yapmıştır?

     b)Köylüler ve çiftçi katırı kuyudan çıkaramayacaklarını anladıklarında neye karar vermişlerdir?

     c) Katır kuyudan kurtulmak için ne çare bulmuştur?

     d) Katır içinden ne söyleyerek kendini motive etmiştir?

     e) Hikayenin yapı unsurlarını (olay, kişi, yer, zaman,)bulunuz.

2.Doğal destan ile yapma destan arasındaki farklardan ikisini yazınız. (10 p)

3.Sınav kâğıdınızın yeniden okunması için okul idaresine bir dilekçe yazınız. (15p)

4.Aşağıda verilen cümlelerdeki anlatım bozukluğunu bulunuz. (10p)

*Çocuk annesinin kulağına alçak sesle bir şeyler fısıldadı.

*Aşağı yukarı tam beş yıldır görüşmüyoruz.

5.Aşağıda verilen cümleleri öğelerine ayırınız. (10 p)

               * Ahmet  koşarken kitaplarını yere düşürdü.

               *Elindeki kitap ve defterleri bana verdi.

6.Aşağıdaki cümleleri anlamına göre(olumlu-olumsuz) ve yükleminin yerine( Kurallı-Devrik) göre inceleyiniz. (10 p)

a)Daha önce hiç görmemiştim bunları.

b)Eskiden bu binanın yerinde şeftali bahçesi vardı.

7. “Atımızı koşalım

 Dağı taşı aşalım

    Sen yağmur ol, ben bulut

  Yağarken kavuşalım”

Yukarıda verilen metinle ilgili soruları cevaplayınız. (2*5=10p)

a)Metnin türü:

b) Şiirin ölçüsü:

c) Kafiye:

d)Redif:

e) Kafiye örgüsü:

8.aşağıda verilen geçiş dönemi eserlerinin yazarlarını belirtiniz. (2*4= 8p)
a)Kutadgu Bilig

b)Divan-ı Lügat’it-Türk

c)Atabetü’lHakayık

d) Divanı-ı Hikmet

9.“Başkentte mobilya yüklü bir kamyonet armasından dolayı kaynak yapıldığı sırada alev alarak yandı.Altındağ’daki Ulubey Mahallesi’nde bulunan Hüseyin Kılıçaslan’a ait mobilya yüklü kamyonet, kaynak yapıldığı sırada alev aldı. Kısa sürede büyüyen alevler tüm kamyoneti sardı. Yangını gören çevredeki vatandaşlar, itfaiye ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen ekipler, anında müdahalede bulunarak yangını söndürdü. İtfaiye erleri, yangın dolayısıyla kopan elektrik tellerinden uzak durmaları konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu. Ekipler, yangının söndürülmesinin ardından bir süre daha soğutma çalışmalarına devam etti. Çevredeki vatandaşlar da yanan kamyoneti meraklı gözlerle izledi.”

 Yukarıda verilen haber yazısını inceleyerek 5N1K sorularının cevaplarını bulunuz. (12p)

NE:

KİM:

NEREDE:

NE ZAMAN:

NASIL:

NEDEN:


Post a Comment

Daha yeni Daha eski

Subscribe Us

INNER POST ADS