adsDivan şiirinde şairler, hünerlerini biçimsel özellikleri dikkate alarak gösterirler bunun nedeni nedir


Divan şiirinde şairler, hünerlerini biçimsel özellikleri dikkate alarak gösterirler bunun nedeni nedir

onedebiyat.net 'in değerli öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Her dönem olduğu gibi yeni dönemde de kitap cevepları,konu anlatımı,pdf ders notları ile sizlerin yanınızdayız..

Bu sayfamızda Divan şiirinde şairler, hünerlerini biçimsel özellikleri dikkate alarak gösterirler bunun nedeni nedir ? sorusu  üzerine bir yazı yazacağız.

Sizde eğer aklınıza takılan-cevabını bulamadığın-merak ettiğiniz bir soru varsa mail adresinden veya sayfa altındaki yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..
onedebiyet = on numara edebiyat

YAZIMIZ Divan şairlerinin ekseriyetinin aynı mevzu üzerinde farklı eserler verdiği bilinmektedir. Aynı mevzularda farklı şairlerin farklı eserler ortaya koyarak belli bir zenginlik oluşturması da söz konusu olmuştur. Fakat hemen her şairi birbirinden ayıran belli başlı özellikler bulunmaktadır.

Divan şairleri hünerlerini biçimsel özellikleri dikkate alarak ortaya koymuşlardır. Nedeni konular ve imgeler ,kaynaklar aynıdır. Bunu farklı kılmak ve üstün olmak ancak biçimde ortaya çıkacaktır. sanat ve estetik kaygısının ön plana çıkması en iyisini ve en güzelini ortaya koyma dürtüsü ve saraya layık olma arzusu şairlerin bu özelliklere dikkat etmesinde etkili olmuştur. Divan edebiyatı, saray edebiyatı olarak da nam salan bir edebiyat olmuştur.

Divan şiirinde şairler, hünerlerini biçimsel özellikleri dikkate alarak gösterirler

Post a Comment

Daha yeni Daha eski

Subscribe Us

INNER POST ADS