ads

  10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Düşler Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları 2022 2023

10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Düşler Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları 2022 2023


10.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Düşler Yayıncılık 2022 2023, 10.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,onedebiyat.net'in değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Düşler Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları 2022 2023 üzerine bir paylaşım yazacağız. 


KİTABIN PDF si İÇİN TIKLAA

CEVAPLAR AŞAĞIDA


Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

destek olmak için lütfen  LİNK paylaşınız10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Düşler Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları 2022 2023

.
 

SAYFA- 17

 

Metni Anlama ve Çözümleme

 

1. Türkçenin milattan önceki dönemleri ile ilgili yazılı belgelerin olmamasının temel sebebi nedir?

  • Cevap: Türkçenin milattan önceki dönemleri ile ilgili yazılı belgelerin olmamasının temelinde Türklerin Sözlü Edebiyat Dönemi’nde kuşaktan kuşağa aktarılan eserlerin sözlü olması yatmaktadır.

2. Türklerin ilk yazılı ürünleri hangi döneme aittir?

  • Cevap: Türklerin ilk yazılı ürünleri 11. yüzyılda Kaşgarlı Mahmut tarafından Divanü Lügati’t-t Türk adlı eseriyle yazıya geçirilmiştir. Türklerin bilinen ilk yazılı ürünleri ise 8. Yüzyıla aittir.

3. Türklerin hangi dönemlerde, hangi alfabeleri kullandığını söyleyiniz.

  • Cevap: Türkler Köktürk Devleti Dönemi’nde “Göktürk Alfabesi”ni Uygu Devleti Dönemi’nde “Uygur Alfabesi”ni İslamiyet’in kabulüyle “Arap Alfabesi”ni 20.yüzyılda Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği içinde yaşayan Türkler “Kiril Alfabesi”ni son olarak da Türkiye Cumhuriyeti’nde 1928 Harf İnkılabı ile “Latif Alfabesi” kullanmaya başlamıştır.

4. Türkiye Türkçesi, Türkçenin hangi dönemi içindedir?

  • Cevap: Türkiye Türkçesi Batı Türkçesinin üçüncü devresidir.
.

 

....

Post a Comment

Daha yeni Daha eski

Subscribe Us

INNER POST ADS