ads

  10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Düşler Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları 2022 2023

10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Düşler Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları 2022 2023


10.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Düşler Yayıncılık 2022 2023, 10.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,onedebiyat.net'in değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Düşler Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları 2022 2023 üzerine bir paylaşım yazacağız. 


KİTABIN PDF si İÇİN TIKLAA

CEVAPLAR AŞAĞIDA


Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

destek olmak için lütfen  LİNK paylaşınız10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Düşler Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları 2022 2023

.
.SAYFA- 18

 

İMLA VE NOKTALAMA

“Kur’an Allah kelamıdır.”

“Allah’ın emirlerinin dil ile ifade edilmiş olması, Arapçada dil ile ilgili birçok kültür faaliyeti ve unsu­runun doğmasına sebep olmuştur.”

“Doğuda Kadırkan Ormanıʼna kadar, batıda Demir Kapıʼya kadar kondurmuş.”

“Köktürk İmparatorluğu Türklerin kurduğu önemli devletlerden biridir.”

“Üstte mavi gök, altta yağız yer kılındıkta ikisi arasında insanoğlu kılınmış. İnsanoğlunun üzerine ecdadım Bumın Kağan, İstemi Kağan oturmuş. Oturarak Türk milletinin ilini, töresini tutuvermiş, düzen­leyivermiş.”

 

 Bu cümlelerde altı çizili kelimelerin büyük harfle başlamasının sebeplerini sırasıyla söyleyiniz.

 Yukarıdaki kelimelerin büyük harfle yazılmasının nedeni hepsinin özel isim olmasıdır.

 

 

Ahmet Caferoğlu Türkçenin geçmişini yedi evrede inceler:

1. Altay Çağı: Bu dönemde Türkçe, Moğolca ve öbür akraba dillerle birlikte Ana Altayca içinde­dir. Altay dillerinin hiçbiri henüz oluşmamıştır. Zaman olarak bu dönem geçmişin karanlık çağlarına uzanır. (...)

 

2. En Eski Türkçe Çağı: Türkçe, Ana Altaycadan ayrılmıştır. Bağımsız olarak gelişmeye başla­mıştır. Bu dönemde Türkler ana yurtlarında otururlar. Eski Türkçe çağının zamanını da kestirmek olanaksızdır. (...)

 

 Bu parçada nokta (.) ve iki nokta (:) işaretlerinin hangi işlevlerde kullanıldığını belirleyiniz.

.
(.)  anlamca tamamlanmış cümlelerin sonuna konulmuştur.
.(:) Açıklamalardan önce konmuştur. Maddeli açıklamalardan önce iki nokta konulur.
....

Post a Comment

Daha yeni Daha eski

Subscribe Us

INNER POST ADS