ads9.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 2.DÖNEM 1.YAZILI SORULARI,
9.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2.Dönem 1.Yazılı Soruları ve Cevapları 2017-2018, YAZILI SORULARI, 9.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 2.DÖNEM 1.YAZILI SORULARI,


ADİK AKPINAR FEN LİSESİ 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM SEZONU TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERSİ 2. DÖNEM 1. YAZILI SINAVIDIR.1)      Romanda “kurmaca gerçeklik” kavramının ne olduğunu açıklayınız.2)      Dünya edebiyatında ilk roman örneği:

Türk edebiyatındaki ilk çeviri roman:

Türk edebiyatındaki ilk yerli roman:

Türk romanını teknik açıdan kusursuz hale getiren ilk yazar:

“Yaprak Dökümü” romanının yazarı:

Yukarıdaki ifadelerin karşısına cevapları yazınız.3)      Dramın, komedi ve trajedinin ortak özelliklerinden farklı üç özelliğini yazınız.4)           Serdar, genç bir tiyatrocuydu. Yabancı dille yazılmış tiyatrolara da pek meraklıydı. Onları dilimize çevirip kültürümüze uygun hale getirmeyi pek seviyordu. Sonrasında ise üniversitede kurdukları tiyatro ekibiyle çevirdiği tiyatroları oynuyorlardı. (                         ) Tiyatroyu canlandırmadan evvel, bütün oyuncular rolüne uygun kıyafetleri giyiyordu. (                       ) Oyunda unutulan sözleri hatırlatmak için bir arkadaşları onlara yardım ediyordu. (                    ) Sahnede bazen coşkulu ve uzun soluklu konuşmalar oluyordu. (                       ) Bu uzun soluklu konuşmalar, kimi zaman oyunculara zor anlar yaşattığından oyunculardan bazıları yeteneklerine güvenip doğaçlamayı tercih ediyordu. (                      )

Parantez içlerine, tiyatro terimlerinden uygun olanı yazınız.  

5)      Bu konuşmadaki yazım ve noktalama yanlışlarından on tanesini bulunuz.6)      “Kimi” kelimesini hem belgisiz sıfat hem de belgisiz zamir olacak şekilde, iki örnek cümleyle gösteriniz.7)      “Dışarı” kelimesini hem yer yön zarfı hem de isim olacak şekilde iki örnek cümleyle gösteriniz.8)      “Küçük Ağa” adlı romanda, Salih’in Milli Mücadele saflarına yeniden katılmasına neden olan sahneyi anlatınız.9)      İstanbullu Hoca’nın (Mehmet Reşit Efendi) romanda, Küçük Ağa ismini aldığı sahneyi anlatınız.10)   Küçük Ağa’nın Milli Mücadele’ye katılmasında etkili olan sahneyi anlatınız.

Not baremi: Her soru on puandır.

                                                                                                                                             Başarılar dilerim.

                                                                                                                                               Gürhan YAZICI

Post a Comment

Daha yeni Daha eski

Subscribe Us

INNER POST ADS